Wyre, Telenet, Proximus en Fiberklaar ondertekenen samenwerkingsovereenkomsten rond gigabitnetwerken in Vlaanderen
Mechelen, 30 april 2026 - Wyre bv, Telenet bv, Proximus nv en Fiberklaar bv hebben de uitgebreide overeenkomsten ondertekend over hun beoogde samenwerking die de verdere uitrol van ultrasnelle gigabitnetwerken in Vlaanderen moet ondersteunen. Dit is een nieuwe stap richting een effectieve samenwerking, bedoeld om gigabit-infrastructuur breder beschikbaar te maken en zo meer consumenten te laten genieten van snellere connectiviteit, met minder dubbel uitgevoerde openbare werken. De overeenkomst blijft onder voorbehoud van goedkeuring door de toezichthoudende autoriteiten.
In juli 2024 ondertekenden de partijen een Memorandum of Understanding over een mogelijke samenwerking, met als doel om een snellere en efficiëntere uitrol van ultrasnelle gigabitnetwerken voor gezinnen en bedrijven te verzekeren. De partijen zijn vervolgens diepgaande gesprekken aangegaan om de beoogde samenwerking te operationaliseren. Parallel daaraan hebben zij samengewerkt met de Belgische Mededingingsautoriteit (BMA) en het Belgisch Instituut voor Postdiensten en Telecommunicatie (BIPT) om de conformiteit van hun project met de toepasselijke regelgeving te waarborgen. Dit proces heeft geleid tot een openbare raadpleging over de voorgestelde verbintenissen om een eerlijke, redelijke en niet-discriminerende toegang tot de netwerkinfrastructuren van de partijen te verzekeren.
Als volgende stap, en na verdere gesprekken met de BMA en het BIPT na afloop van de openbare raadpleging, zijn Wyre, Telenet, Proximus en Fiberklaar nu overgegaan tot het ondertekenen van volledige samenwerkingsovereenkomsten die alle aspecten van de voorgestelde samenwerking omvatten. De uitvoering van deze overeenkomsten blijft onder voorbehoud van goedkeuring door de toezichthoudende autoriteiten.
Een cruciale investering voor de digitale economie
Investeringen in toekomstbestendige digitale infrastructuur, met een focus op fibertechnologie, zijn cruciaal om innovatie te stimuleren en de economie te versterken. In het kader van het voorgestelde partnerschap:
- Zouden Wyre en Fiberklaar in gebieden met een middelmatige tot lage bevolkingsdichtheid fiber-to-the-home (FTTH)-netwerken bouwen, met wederzijdse toegang tot die infrastructuur voor Proximus en Wyre evenals voor hun respectieve wholesaleklanten.
- Zou deze glasvezeldekking in de meest dunbevolkte gebieden worden aangevuld met hybride fiber-coax (HFC)-technologie, waardoor in heel Vlaanderen gigabitsnelheden kunnen worden aangeboden.
- In grote steden en de dichtstbevolkte delen van de regio zullen operatoren hun eigen netwerken afzonderlijk blijven uitrollen.
Deze aanpak zal leiden tot een efficiëntere uitrol, een bredere en snellere toegang tot fiber en minder openbare werken. De partijen verbinden zich er bovendien toe om toegang tot hun netwerken te verlenen aan alle operatoren tegen eerlijke, redelijke en niet-discriminerende voorwaarden
Het bereiken van deze belangrijke mijlpaal weerspiegelt de aanzienlijke en aanhoudende inspanningen van alle partijen, die nauw hebben samengewerkt om een evenwichtig en toekomstgericht samenwerkingskader te ontwikkelen in het langetermijnbelang van consumenten, bedrijven en de Vlaamse digitale economie.
De partijen erkennen de zeer aanzienlijke middelen die de BMA en het BIPT hebben ingezet tijdens het hele proces tot aan het huidige akkoord en bevestigen opnieuw hun engagement om volledig samen te werken met de autoriteiten voor de uitvoering van de overeenkomst.
Micha Berger, CEO van Wyre :“Ik ben blij dat we deze volgende stap hebben kunnen zetten door samen met Telenet, Proximus en Fiberklaar de samenwerkingsovereenkomsten te ondertekenen. Deze overeenkomsten weerspiegelen het constructieve werk dat werd verricht om een solide en verantwoord kader uit te werken voor een snellere en efficiëntere uitrol van gigabitnetwerken in heel Vlaanderen, met minder hinder voor steden, gemeenten en burgers. Onder voorbehoud van de vereiste reglementaire goedkeuringen kijken wij er met enthousiasme naar uit deze samenwerking op te starten, ten voordele van Vlaanderen.”